Author Index
updated to May 13 2021

The programme is provisional.
The Organizers do not take any responsibility in front of any delegate for the eventual last minute changes of this programme.
The information provided here is supplied by the various congress partners, no liability for accuracy can be assumed.

Legend:

Oral Presentation ex:
"AUD-Mo 10:00\1" reads as: room-day time \ presentation
i.e: room Auditorium on Monday, session starting at 10.00, first presentation

Room:

VES=Vesuvio

 

Adiletta Giuseppina VES-Mo 16:40\2, VES-We 11:20\1, VES-We 11:20\3
Adriano Andreza P/1
Adrover Alessandra VES-Mo 16:40\5
Aglave Ravindra VES-Mo 14:00\5
Aguirre Nattaly P/10
Aiello Giuseppe P/35
Albanese Donatella VES-Mo 14:00\3, VES-Mo 16:40\2, VES-We 11:20\1, P/23
Aliberti Giuliana P/29, P/30
Almeida Fillipe P/34
Alves Jr Jose P/34
Angeloni Giulia P/19, P/20
Apicella Annalisa VES-We 11:20\1
Arbizu-Milagro Julia VES-Tu 14:00\2
Arena Elena P/7
Ayr Ubaldo P/32
Badiali Umberto VES-Mo 14:00\5
Baldino Lucia VES-We 09:20\3
Basinskiene Loreta P/37
Bassani Andrea VES-Tu 11:20\1, VES-Tu 11:20\3, VES-Tu 14:00\5
Battisti Rafael P/34
Baurin Dmitry VES-Mo 10:00\1
Baurina Alexandra VES-Mo 10:00\1
Bedini Giacomo VES-Tu 16:40\4
Bellumori Maria P/20
Benedito José P/26
Benites Alfaro Elmer G. VES-Tu 14:00\4
Berardi Antonio VES-Tu 11:20\4, VES-Tu 16:40\5, P/14, P/15, P/17, P/32, P/33
Bertoli Savio Leandro P/2
Bertolini Marina P/26
Berwig Kimberli P/12, P/21
Bianchi Biagio VES-Tu 09:20\3, P/14, P/17, P/32, P/33
Biasi Vito Onofrio VES-Tu 09:20\1
Boukouvalas Christos VES-We 11:20\4
Bozzano Giulia VES-We 09:20\2
Brasiello Antonio VES-Mo 16:40\5
Bravi Marco VES-We 09:20\1
Brenes Manuel P/4
Brighina Selina P/7
Brondi Cosimo P/25
Brunetti Lucio VES-Tu 16:40\1
Caponio Francesco VES-Tu 16:40\3
Capparelli Rosanna VES-Mo 14:00\3
Capuano Federico VES-Mo 14:00\3
Cardea Stefano VES-We 09:20\3
Carullo Daniele VES-Tu 11:20\1
Casa Marcello VES-Mo 11:20\5, VES-Mo 16:40\1
Casaburi Oriana VES-Tu 11:20\5, P/25
Casaroli Derblai P/34
Casillo Anna Maria VES-Mo 16:40\1
Cassano Alfredo VES-Tu 09:20\2
Castaneda Olivera Carlos A. VES-Tu 14:00\4
Castillo-Ruiz Francisco VES-Tu 14:00\2
Catalano Filippo VES-Tu 09:20\3, P/17, P/33
Catalano Pasquale VES-Tu 16:40\1, VES-Tu 16:40\5, P/11, P/15, P/32
Cavella Silvana P/31
Cervellera Carmen VES-Mo 16:40\3
Christopoulou Vasiliki Maria VES-Mo 11:20\3
Chronis Mario VES-Mo 11:20\3
Chu Thi Phuong VES-Mo 11:20\1
Cibelli Matteo VES-Tu 09:20\4, VES-We 09:20\4
Cimini Alessio VES-Mo 14:00\4, VES-Tu 09:20\4, VES-Tu 16:40\4, VES-We 09:20\4
Cincotta Fabrizio P/7
Cinquanta Luciano VES-Mo 16:40\2
Ciotta Simone P/18
Clavier Jean-Yves P/26
Colombo Simone VES-We 09:20\2
Condurso Concetta P/7
Conidi Carmela VES-Tu 09:20\2
Conte Pellegrino VES-Mo 16:40\2
Corona Onofrio VES-Mo 16:40\2
Corti Ferdinando P/19, P/20
Costa Sara VES-Mo 16:40\4
Costa Silvio P/18
Covino Clelia P/28
Cung Thi To Quynh P/22
Da Silva Diogo P/2
Da Silva Yali P/9
D'Alessio Giulia P/6
Dang Thi Tuyet Ngan P/22
De Angelis Davide VES-Tu 16:40\3
De Bruno Alessandra P/4
De Luna M. Juliana P/9
Del Grosso Vittoria VES-Tu 14:00\3
Desogus Francesco VES-Tu 11:20\2, P/16
Di Iorio Michele P/11
Di Maio Luciano VES-We 11:20\2
Di Matteo Marisa VES-Mo 16:40\2, VES-We 11:20\1
Di Matteo Paola VES-Mo 14:00\1
Di Mattia Carla VES-Tu 14:00\6, P/6
Di Pierro Prospero P/28, P/29, P/30, P/31
Di Taranto Aurelia VES-Tu 11:20\4
Di Tullio Valeria VES-We 11:20\3
Domingos Marcus P/34
Donsě Francesco VES-Tu 14:00\3, VES-Tu 16:40\2
Dordoni Roberta VES-Tu 11:20\3, VES-Tu 14:00\5
Drioli Enrico VES-Tu 09:20\2
Duarte Cristina P/27
D'Urso Alessio VES-We 09:20\1
Durval Italo Jose P/9
Duserm Garrido Guillermo VES-Mo 14:00\2, VES-Tu 11:20\1, VES-Tu 11:20\3, VES-Tu 14:00\1, VES-Tu 14:00\5
Eleni Panagiota VES-We 11:20\4
Eppinger Thomas VES-Mo 14:00\5
Eriotou Effimia P/8
Evangelista Adao P/34
Faieta Marco VES-Tu 14:00\6
Falciano Aniello P/31
Fallico Biagio P/7
Fanari Fabio VES-Tu 11:20\2, P/16
Farooq Umer VES-Tu 14:00\6
Ferrari Giovanna VES-Mo 11:20\4, VES-Tu 14:00\3, VES-Tu 16:40\2
Ferrentino Giovanna Ferrentino VES-Mo 11:20\2
Fiorentini Cecilia VES-Tu 11:20\1
Flamminii Federica P/6
Frustace Antonello VES-Tu 14:00\5
Galanakis Charis VES-Mo 09:00\1
Gallinaro Stefano P/26
Gallo Riccardo VES-We 09:20\1
Ganci Fabrizio P/35
Giametta Ferruccio VES-Tu 16:40\1, P/11
Girotto Francesca VES-Tu 09:20\1
Giuberti Gianluca VES-Tu 11:20\3
Goodheart Kevin VES-Mo 14:00\5
Greco Luciano P/26
Grosso Massimiliano VES-Tu 11:20\2, P/16
Guastaferro Mariangela VES-We 09:20\3
Guerra Jenyffer P/9
Guerrini Lorenzo P/19, P/20
Guzman-Hernandez Tomas De Jesus P/3
Hoffmann Tuany Gabriela P/2
Hojnik Podrepsek Gordana P/13
Iaffaldano Nicolaia P/11
Iammarino Marco VES-Tu 11:20\4
Incarnato Loredana VES-We 11:20\1, VES-We 11:20\2
Inguanta Rosalinda P/35
Innocenti Marzia P/20
Iyota Hiroyuki P/24
Januario Jaqueline P/21
Kachrimanidou Vasiliki P/8
Kaleda Aleksei VES-Tu 16:40\3
Karagianni Elvira VES-Mo 14:00\6
Karalekas Dimitrios VES-We 11:20\4
Karkou Efthalia P/5
Keller Jonas P/16
Klettenhammer Stefan VES-Mo 11:20\2
Knapp Fabio P/34
Knez Zeljko P/13
Komaitis Stratos VES-Mo 14:00\6
Kopsahelis Nikolaos P/8
Krebs De Souza Carolina P/2
Krokida Magdalini VES-Mo 11:20\3, VES-Mo 14:00\6, VES-We 11:20\4, P/5
Krystalli Evangellia VES-Mo 14:00\6
La Cara Francesco VES-Mo 16:40\3
La Fianza Giovanna VES-Tu 16:40\1
Lappa Iliada P/8
Le Bail Alain VES-Tu 08:30\1
Leitgeb Maja P/13
Leone Alessandro VES-Tu 09:20\3, VES-Tu 11:20\4, VES-Tu 16:40\5, P/14, P/15, P/17
Liguori Loredana VES-We 11:20\3, P/23
Lira Isabela P/9
Longwell Glenn VES-Mo 14:00\5
Malvano Francesca VES-Mo 14:00\3
Manenti Flavio VES-We 09:20\2
Marin-Mahecha Olga P/3
Marra Francesco VES-Tu 11:20\5, P/25
Marulo Serena P/29, P/30
Mas Peter VES-Mo 14:00\5
Masella Piernicola P/19, P/20
Masi Paolo P/28, P/29, P/30, P/31
Masseroni Elisa VES-Mo 10:00\2
Masuda Hayato P/24
Mazzara Francesca P/35
Mello Bruna P/18
Miccio Michele VES-Mo 11:20\5, VES-Mo 16:40\1
Milani Paula P/18
Mirto Antonio VES-Tu 09:20\1
Moccia Stefania VES-Mo 16:40\3
Mojaed Hazar P/15
Monteiro Antonio P/12, P/21
Monteiro Claudia P/12, P/21
Montone Angela Michela Immacolata VES-Mo 14:00\3
Moreno-Hernandez Heidi VES-Tu 14:00\2
Moresi Mauro VES-Mo 14:00\4, VES-Tu 09:20\4, VES-Tu 16:40\4, VES-We 09:20\4
Morozova Ksenia VES-Mo 11:20\2
Munoz Mariela P/10
Nakagawa Akihiro P/12
Nana Konstantina VES-Mo 14:00\6
Naue Ingo VES-Tu 11:20\2
Neri Lilia P/6
Nguyen Minh Tan VES-Mo 11:20\1, P/22
Nguyen Thi Thu Huyen VES-Mo 11:20\1
Oikonomopoulou Vasiliki VES-Mo 14:00\6, P/5
Olivares Quispetera Carlos A. VES-Tu 14:00\4
O'Riordan Alan P/35
Orsino Michela VES-Tu 16:40\1
Ortega Nicole P/10
Ortiz Jenny P/36
Ortiz-Aguilar Jannet P/3
Panfilov Victor VES-Mo 10:00\1
Papadaki Aikaterini P/8
Papadaki Sofia VES-Mo 11:20\3, P/5
Parenti Alessandro P/19, P/20
Pasqualone Antonella VES-Tu 16:40\3
Pataro Gianpiero VES-Mo 11:20\4, VES-Tu 14:00\3
Patella Bernardo P/35
Pena-Navaridas Jose VES-Tu 14:00\2
Perone Claudio VES-Tu 11:20\4, VES-Tu 16:40\1, VES-Tu 16:40\5, P/11, P/14, P/15
Petrosino Francesco VES-Tu 11:20\5
Petrucci Rita VES-Mo 14:00\1
Pham Duc Chinh VES-Mo 11:20\1, P/22
Pham Nhu Quynh P/22
Piazza Laura VES-Mo 10:00\2, VES-Tu 09:20\1, VES-We 09:20\1, VES-We 09:20\2
Pietrosanto Arianna VES-We 11:20\2
Pinheiro Rita VES-Mo 16:40\4, P/27
Pirozzi Annachiara VES-Tu 14:00\3
Piscopo Amalia P/4
Pittia Paola VES-Tu 14:00\6, P/6
Poiana Marco P/4
Poliziani Alessandro VES-Mo 14:00\4
Principato Laura VES-Mo 14:00\2, VES-Tu 14:00\1
Proietti Noemi VES-We 11:20\3
Puentes Addy Esperanza P/3
Ramondo Alessia P/29, P/30
Raniero Ghiovani P/12, P/21
Raspe Djessica P/18
Regalado-Gonzáles Carlos P/30
Reverchon Ernesto VES-We 09:20\3
Romaniello Roberto VES-Tu 11:20\4, VES-Tu 16:40\5, P/14, P/15
Romano Aldo P/25
Romano Annalisa P/31
Romeo Rosa P/4
Ronzoni Adriano P/2
Rossetti Chiara VES-Tu 14:00\5
Rulli Maria Cristina VES-We 08:30\1
Rusco Giusy P/11
Russo Gian Luigi VES-Mo 16:40\3
Russo Paola VES-Mo 14:00\1, VES-We 11:20\3, P/23
Sacchetti Giampiero VES-Tu 14:00\6
Sala Luca VES-Mo 14:00\2, VES-Tu 14:00\1
Samhaber Wolfgang VES-Mo 11:20\1
Santis Angelica P/36
Santos Emilia P/9
Santos Julio P/9
Sarache Gabriel P/21
Sarubbo Leonie P/9
Sawano Momoko P/24
Scampicchio Matteo VES-Mo 11:20\2
Scarfato Paola VES-We 11:20\2
Seinauskiene Beata P/37
Sena Carolina P/34
Shakir Irina VES-Mo 10:00\1
Shimoyamada Makoto P/24
Silva Camla P/18
Silva Fernando P/21
Silva Renata P/9
Sorrentino Angela P/28, P/29, P/31
Sousa Isabel P/12
Sousa Patricia VES-Mo 16:40\4
Sousa Paulo P/1
Spadi Agnese P/19, P/20
Spigno Giorgia VES-Mo 14:00\2, VES-Tu 11:20\1, VES-Tu 11:20\3, VES-Tu 14:00\1, VES-Tu 14:00\5
Spilimbergo Sara P/26
Squeo Giacomo VES-Tu 16:40\3
Stamatis Christos VES-Mo 14:00\6
Stoller Marco VES-Mo 14:00\1
Stramarkou Marina VES-Mo 11:20\3, VES-Mo 14:00\6, VES-We 11:20\4
Suarez-Rivero Deivis P/3
Suarez-Rivero Maikel P/3
Sucupira Natalia P/1
Summo Carmine VES-Tu 16:40\3
Sunseri Carmelo P/35
Tamborrino Antonia VES-Tu 09:20\3, VES-Tu 11:20\4, VES-Tu 16:40\5, P/14, P/15, P/17, P/32, P/33
Tarragona-Perez Carlos VES-Tu 14:00\2
Torino Claudia P/35
Urrutia Paulina P/10
Vaikma Helen VES-Tu 16:40\3
Valencia-Omatos Roberto VES-Tu 14:00\2
Valverde Flores Jhonny W. VES-Tu 14:00\4
Valverde Flores Ysabel VES-Tu 14:00\4
Vaz Velho Manuela P/27
Velasquez Pablo P/36
Venditti Claudia VES-Mo 16:40\5
Verzera Antonella P/7
Vilasi Antonio P/35
Volpe Maria Grazia VES-Mo 16:40\3
Vorokliniotis Konstantinos P/8
Vu Ngoc Ha VES-Mo 11:20\1, P/22
Wilhelm Manfred VES-Tu 11:20\2, P/16
Wilson Lorena P/10
Wurlitzer Nedio P/1
Zambon Alessandro P/26
Zendehbad Seyed Hossein VES-Mo 11:20\2
Zulli Riccardo P/26